Nie daj się nakryć z opuszczonymi spodniami

Nie daj się nakryć z opuszczonymi spodniami

Niedawny wyciek zdjęć roznegliżowanych holywoodzkich celebrytek sprowokował Bitdefendera do podzielenia się kilkoma radami, jak nie pozwolić, by nasze nagie fotki znalazły się w Internecie.

Oto co radzi Catalin Cosoi - szef strategii bezpieczeństwa w firmie Bitdefender.

1. Unikaj przechowywania zdjęć na urządzeniach mobilnych


W zeszłym roku tylko w Wielkiej Brytanii odnotowano 290 651 przypadków kradzieży urządzeń mobilnych, jak laptopy, smartfony i tablety. Kradzież smartfonów osiągnęła tak wysoki poziom, że od przyszłego roku w Stanach Zjednoczonych wszystkie tego typu urządzenia będą wyposażone w funkcje anti-theft.

2. Przechowuj bezpiecznie kopie zapasowe

Twórz backupy na twardym dysku lub na innych mniej przenośnych urządzeniach. W ten sposób twoje poufne i wrażliwe dokumenty będą bardziej bezpieczne. Upewnij się, że twardy dysk nie jest podłączony do urządzenia z dostępem do sieci, aby nie okazało się, że posiada ono jakąś lukę umożliwiającą włamanie.

3. Szyfruj, szyfruj, szyfruj

Może to się wydawać przesadną ostrożonością, ale sprawienie, że dane staną się nieczytelne dla hakerów stanowi silną ochronę. Urządzenia najnowszej generacji oparte na systemie Android posiadają funkcję pełnego szyfrowania, dzięki której można zakodować wszystkie informacje włączając w to aplikacje i pobrane zdjęcia lub inne pliki.

4. Chroń swoje konta

Zwłaszcza w przypadku kont w usługach do przechowywania danych online stosuj silne, złożone hasła. Użyj symboli, cyfr, wielkich liter i dziwnych, trudnych do odgadnięcia zwrotów, by zabezpieczyć zawartość przechowywaną w chmurze przed wścibskimi oczami.

5. Zamazuj swoją twarz

Staraj sie zamazywać swoją twarz na potencjalnie kompromitujących zdjęciach. Chyba nie chcesz oglądać swoich pikantnych selfików na Twitterze, Reddicie lub Facebooku?

6. Nie przesyłaj intymnych fotografii mailem

Konta poczty elektronicznej, zwłaszcza bez włączonego uwierzytelniania dwuskładnikowego, są stosunkowo łatwym celem dla hakerów chcących ukraść dane osobiste lub prywatne zdjęcia.

7. Formatuj kartę pamięci

Jeśli sprzedajesz lub pożyczasz telefon upewnij się, że na karcie nie ma poufnych informacji. Sformatuj kartę pamięci i nadpisz usuniętą zawartość za pomocą narzędzi do bezpiecznego kasowania danych, aby nic nie mogło zostać odzyskane.

8. Chroń się korzystając z hotspotów

Nie przesyłaj poufnych informacji podczas korzystania z otwartych hotspotów Wi-Fi. Hakerzy mogą monitorować ruch internetowy i ukraść dane logowania do banku albo kompromitujące zdjęcia bez twojej wiedzy.

9. Wyłącz funkcję auto-upload

Wyłączenie funkcji automatycznego przesyłania plików do usług w chmurze, jak iCloud lub Dropbox, może być bardzo przydatne. Serwisy tego rodzaju tworzą w chmurze automatyczne kopie twoich zdjęć nie odróżniając tych najbardziej wrażliwych od zupełnie nieszkodliwych.

Źródło: Bitdefender